Kemik İliği Ödemi

Kemik İliği İltihabı Nedir? Kemik İliği : Bağışıklık sisteminde çok önemli işlevleri olan akyuvarlar da dahil olmak üzere bütün kan hücrelerinin yapım yeridir.

Kemik iliği iltihabı, kemikte, bakteriler yada mantarlarla oluşan bir enfeksiyondur. Akut yada kronik olabilen enfeksiyon, kemiğe kırıklar, kirli yaralar ya da cerrahi girişim sırasında yerleşir,

12 yaşın altındaki çocuklar, özellikle risk altındadır. Antibiyotiklerin bulunmasından önce ise hastalık, kemikte biçim bozukluklarına  neden olabilmekteydi.
Tıp dilindeki adı osteomiyelit olan kemik iltihapları, yetişkinlerden daha çok %88 oranında 12 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Kemik iltihabının akut ve kronik(müzmin) olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Kemik iliği, çeşitli nedenlerle bakteri ve mantar saldırılarına maruz kaldığında kemik dokunun iltihabına neden olmaktadır. Kemik iltihabı çocuklarda omurga, kol ve bacaklardaki uzun kemiklerin uçlarında, yetişkinlerde ise omurga ve leğen kemiğinde görülmektedir. Erkek çocuklarını, kız çocuklardan daha fazla tehdit etmektedir.

Nedenleri:
Akut Kemik İltihapları: Akut kemik iltihaplarının nedenleri stafilokok adı verilen bakterilerdir. Bu bakteriler derideki bir iltihaptan kemiğe ilerlemeleri neden olmaktadır. İlaveten farenjit, diş ve bademcik enfeksiyonları, sinüzit ve zatürree gibi hastalıkların tam olarak tedavi edilmeme, silah yaralanmaları, ameliyat ve enjeksiyon da kemik iltihaplarına neden olabilmektedir.  Kronik Kemik İltihapları:  Şayet akut kemik iltihapları tam manası ile tedavi edilmezse kronik(müzmin) kemik iltihabına çevirebilmektedir. Bakteriler kemiğe, cerrahi girişim sırasında ya da açık kırığın (kemiğin kırık ucundan dışarı çıktığı durum) bir komplikasyonu olarak yerleşebilir. Ancak iltihap başka bir yerden, kan yoluyla da gelebilir. Bu yol, “hematojen yayılma” olarak bilinir ve kemik iliği iltihaplarının yüzde 90 ‘ından sorumludur.

Kemik iliği iltihaplarının çoğunun etkeni stafilokok türü bakterilerdir. Bu bakteriler çıban ya da apse gibi deri enfeksiyonlarından kanla kemiğe taşınırlar. Daha ender rastlanan bakterilerse, yeni doğan bebekler ya da lösemi gibi kan hastalığı olan, enfeksiyonlara dayanıksız kişilerde kemik iliği iltihabına neden olabilirler.


Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek ateş
  • Bölgede ağrı, acı ve şişme
  • Bölgenin kızarık ve sıcak olması
  • Yakın uzuvların hareketlerinin kısıtlanması
  • Hastanın, özellikle çocuk hastaların ağrılardan dolayı huysuz olması
  • Müzmin kemik iltihapları deriye kadar açılmakta ve iltihabi akıntıya yol açmaktadır. Belirli belirsiz ağrılar olmaktadır.
İlk belirtiler, etkilenen bölgede ağrı, şişlik ve irin oluşumudur. Ancak kemik sert bir yapı olduğundan, şişlik içinde kalır. İrin oluşumu kemikte apansız basınç artışı oluşturarak çok çabuk, bazen bir gecede ortaya çıkan şiddetli ağrıya neden olur. Bazen de kusma görülür; ama her zaman ateş vardır.

Enfeksiyon, uzun kemiklerin, diz ve dirsek çevresi gibi büyüyen uçlarını etkiler. Bunun nedeni, oralardaki atardamarların toplardamarlara açılmayışıdır. (bunlara end-arter” denir). Oraya kadar gelen bakteri kemiğe takılıp kalır. Kemik iltihabı yerleştiğinde, irinin oluşturduğu basınç kan akışını engeller ve kemiğin bazı bölümleri ölür. Zamanla irin deriye açılarak boşalabilir.


Tedavi:
Akut Kemik iliği iltihabının başlangıç evresinde tedavi edilmesi gerekir. Bir kez ölü kemik dokuları ortaya çıkarsa, kronik kemik iliği iltihabının yerleşmesi kolaylaşır.

Hastayı hastaneye yatırmak gerekir. Doktorlar enfeksiyona neden olan bakterinin saptanması için kan örnekleri alırlar. Antibiyotik, önce damardan sonra ağızdan verilir. Bazen da ameliyatla kemiklere ufak delikler açılır. Bu işlem enfeksiyonun oluşturduğu basıncı kaldırıp hastayı rahatlatır. Ayrıca doktorlara irini inceleyerek, verdikleri antibiyotiğin bakteriler üstünde etkili olup olmadığını anlama fırsatı verir.

Kronik kemik iliği iltihabı tedavilerinin de yalnızca antibiyotik yetersiz kalır. İltihaplı ve ölü kemik dokusunun ameliyatla alınması gerekir. Eğer kemik iliği iltihabı çok yayılmışsa, söz konusu organın ampütasyonu, yani kesilmesi gerekebilir.
Doktorun uygulayacağı tedavi yöntemleri arasında en yaygını penisilin tedavisi, o bölgenin alçıya alınması ve yatak istirahatı olmaktadır. Müzminleşen kemik iltihaplarında ise kuvvetli antibiyotikler uygulanmaktadır.Hastanın,uykusuna ve beslenmesine dikkat etmesi ve rutin olarak doktor kontrollerini yaptırması gerekir. Günümüzde hastalık tam olarak tedavi edilebilmektedir. Şifalı Bitkilerle Tedavi ve Kemik İliği Ödemi Civanperçemi=>Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren tümüyle iyileşebilir. Bedeni temizleyici etkisi sayesinde, yıllar boyu yer etmiş hastalıkları bedenimizden dışarı atabiliriz. Civanperçeminin en iyi biçimde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini ve orada kan üretimini düzene soktuğunu özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde bitki, kemik iliği hastalıklarında, çay kürleri, banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir.   Kaynak:Sağlıktedavisi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !